|
|
S 1. februarjem bodo nadzorniki Finančne uprave RS začeli s strožjim nadzorom in tudi doslednim izrekanjem glob vsem zavezancem, ki še ne bodo vključeni v sistem davčnih blagajn. Sankcionirane bodo tudi vsebinske in programske nepravilnosti pri davčnem potrjevanju računov. Prekrškovni postopki se bodo vodili tako zoper zavezance, ki bodo kršili zakonodajo, kot tudi zoper programske hiše, ki računalniških programov niso izdelali v skladu z določbami zakona. Posebna pozornost bo namenjena neizdajanju računov.
Celotno sporočilo za javnost
|
Dopolnjena vprašanja:
Vprašanje 280: Kakšno obveznost ima društvo, kot izdajatelj računa in zavezanec za davčne blagajne glede članov društev, ki z uporabo elektronske blagajne izdajajo račun? Na kakšni pravni podlagi lahko član društva v društvu izdaja račune?
Vprašanje 295: V katero »zneskovno« polje se v obrazec za poročanje podatkov o izdanih računih iz VKR v aplikaciji MINI blagajna (meni »Poročanje VKR računov«) vpiše znesek turistične takse, ki je zaračunana na računu?
Vprašanje 301: Zaradi napake v programski opremi za izdajanje računov smo v potrjevanje posredovali napačne podatke o izdanih računih. Računi, ki smo jih izdali kupcem, so pravilni. Ali moramo in kako naj popravimo napačno posredovane podatke?
Dodana vprašanja:
Vprašanje 302: Kakšen je postopek, če se zavezanec v aplikaciji MINI blagajna zmoti pri poročanju računa izdanega iz vezane knjige računov (VKR) in potrdi napačne podatke o izdanem računu (zavezanec se zmoti pri prepisovanju podatkov iz računa v aplikacijo MINI blagajna)?
Vprašanje 303: Ali je na dvojezičnih območjih potrebno obvestilo, da je prodajalec dolžan izdati račun, kupec pa ga je dolžan vzeti, objaviti tudi v jezikih narodnih skupnosti (italijanskem in madžarskem)?
Davčno potrjevanje računov (1. izdaja)
|
|
Pravilno je tolmačenje, da se sicer v pokojninsko osnovo poleg plače vštevajo tudi drugi prejemki iz delovnega razmerja, od katerih so bili obračunani ter plačani prispevki za socialno zavarovanje, razen izjem iz 42. člena ZPIZ-1. Poimenovanje izplačila kot odpravnine v sporazumu o ureditvi medsebojnih razmerjih ob razveljavitvi pogodbe o zaposlitvi tožnika in bivšega delodajalca samo po sebi ne more biti odločilno za presojo o dejanski naravi tega prejemka, še manj pa, da bi ta prejemek le zaradi poimenovanja vključili v odpravnino zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica delavca v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti. Neizvedba predlaganih dokazov, s katerimi tožnik dodatno dokazuje svoje trditve o naravi izplačila, za katerega trdi, da bi se moralo upoštevati v njegovo pokojninsko osnovo (in od katerega naj bi bili v celoti plačani davki in prispevki),...
|
Zavezanec, ki med letom ni uveljavljal olajšave, in tisti, ki želi medletno olajšavo spremeniti, mora najpozneje do 5. februarja na svoj pristojni finančni urad vložiti obrazec, ki se imenuje »Vloga za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane pri informativnem izračunu dohodnine«.
Obrazec je objavljen na spletni strani FURS.
Obrazec lahko vložite preko portala eDavki, če imate digitalno potrdilo (SIGEN-CA, POŠTA®CA, HALCOM CA, AC NLB) ali na finančni urad, kjer imate prebivališče. Seznam uradov s kontaktnimi podatki je objavljen na strani: http://www.fu.gov.si/kontakti/
Pri optimiziranju davčne obveznosti z vidika uveljavljanja posebne olajšave za vzdrževane družinske člane si lahko pomagate s programom za testni izračun dohodnine, ki je objavljen na portalu eDavki.
Splošne in kratke informacije v zvezi z vzdrževanimi družinskimi člani so objavljene na strani v posebni brošuri Davki na 1,2,3.
Podrobnejše informacije pa so objavljene na strani: http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_dajatve/podrocja/dohodnina/letna_odmera_dohodnine/
|
S 1.1.2016 oziroma s plačo za januar 2016 se obrazec REK-1 spremeni. Poleg obstoječih podatkov se dodatno pošiljajo še podatki za obrazec M-4. Za obdobje do 31.12. 2016 (prehodno obdobje) vlagajo M-4 še vedno delodajalci, kasneje, od 1.1.2017, pa FURS.
Na podlagi 32. člena Zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja – ZMEPIZ-1 je s Pravilnikom o vsebini in obliki obračuna davčnih odtegljajev ter o načinu predložitve davčnemu organu - Pravilnik določeno, da se za izplačila dohodkov iz delovnega razmerja, ki se nanašajo na obdobja od 1. 1. 2016 dalje na obračunih davčnega odtegljaja poročajo tudi podatki za oblikovanje prijave podatkov o osnovah in spremembe teh podatkov. Podatki se sporočajo ob vsakem izplačilu dohodka iz delovnega razmerja, od katerega so obračunani prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, hkrati s poročanjem o dohodku oziroma obračunu prispevkov v obračunu davčnega odtegljaja za dohodke iz delovnega razmerja (v nadaljevanju: REK-1 obrazec).
...................
REK-1 obrazec se spremeni s 1.1.2016 oz. s plačo za januar 2016. Poleg obstoječih podatkov se dodatno pošiljajo še podatki za obrazec M-4.
REK-1 obrazec se spremeni s 1.1.2016 oz. s plačo za januar 2016. Poleg obstoječih podatkov se dodatno pošiljajo še podatki za obrazec M-4.
|
Iz teh razlogov je Sodišče (prvi senat) razsodilo:
1. Člena 2, točka 1, in 10(2) Šeste direktive Sveta z dne 17. maja 1977 o usklajevanju zakonodaje držav članic o prometnih davkih – Skupni sistem davka na dodano vrednost: enotna osnova za odmero (77/388/EGS), kakor je bila spremenjena z Direktivo Sveta 1999/59/ES z dne 17. junija 1999 in nato z Direktivo Sveta 2001/115/ES z dne 20. decembra 2001, je treba razlagati tako, da se izdaja vozovnic letalske družbe obdavči z davkom na dodano vrednost, kadar potniki vozovnic, ki so bile izdane, niso uporabili in za njih ne morejo prejeti povračila.
2. Člena 2, točka 1, in 10(2), prvi in drugi pododstavek, Šeste direktive 77/388, kakor je bila spremenjena z Direktivo 1999/59 in nato z Direktivo 2001/115, je treba razlagati tako, da je treba davek na dodano vrednost, ki ga je kupec plačal ob nakupu letalske vozovnice, ki je ni uporabil, obračunati, ko letalska družba ali tretja oseba, ki ravna v njenem imenu in za njen račun, ali pa tretja oseba, ki ravna v svojem imenu, vendar za račun letalske družbe, prejeme plačilo za vozovnico.
3. Člena 2, točka 1, in 10(2) Šeste direktive 77/388, kakor je bila spremenjena z Direktivo 1999/59 in nato z Direktivo 2001/115, je treba razlagati tako, da če tretja oseba v okviru franšizne pogodbe trži vozovnice letalske družbe za njen račun in ji za vozovnice, ki so bile izdane in katerih veljavnost je potekla, nakaže pavšalni znesek, ki se izračuna kot odstotek letnega prometa, ustv
|
Article 2, paragraph 4 b) of Directive 2003/96 / EC of 27 October 2003 restructuring the Community framework for the taxation of energy products and electricity, as amended by Directive 2004 / 75 / EC of 29 April 2004, must be interpreted as meaning that the natural gas used, first, for overheating and dry steam that is then used in the production process of the ammonia and, secondly, for thermal decomposition and disposal of waste gas from this process is not within the meaning of that provision, an energy product that dual-use is excluded from the application of the field Directive. Accordingly, Member States may grant a tax exemption in respect of the use of such energy product to the extent that such exemption is in accordance with the obligations laid down by Directive 2003/96, as amended by Directive 2004 / 75.
|
|
|
|
|
Davčni zavezanec v smislu določbe 39. člena ZDDV-1 je tudi posameznik, ki v času vložitve popravka obračuna DDV sicer ne opravlja več gospodarske dejavnosti, pa želi s popravkom obračuna popraviti oziroma zmanjšati znesek DDV, ki ga je obračunal v času, ko je še opravljal gospodarsko dejavnost.
|
Po presoji revizijskega sodišča je pravilen in zakonit zaključek prvostopenjskega sodišča, da je revidentka vsaj morala vedeti, da sodeluje pri poslih, ki bodo imeli za posledico zlorabo sistema DDV, ker je imela na voljo indice o goljufiji izdajatelja spornih računov, o nasprotnem pa se ni na razumen način prepričala. Kljub temu, da je njen dotedanji poslovni partner nenapovedano in presenetljivo spremenil njuno utečeno poslovno prakso tako, da je v dobavno verigo vključil novega poslovnega partnerja, od katerega je revidentka v določenem trenutku začela prejemati račune, namesto od dosedanjega poslovnega partnerja, kot pred tem, se namreč revidentka ni na razumen način prepričala o zanesljivosti novega poslovnega partnerja oziroma o razlogih za njegovo vključitev v dobavno verigo.
|
Po presoji Vrhovnega sodišča se tako v skladu s tretjim in četrtim odstavkom 74. člena ZDavP-2, glede na vsebino poslov in ugotovljena dejstva (da gre za poslovno povezani osebi, da je družba A. insolventna in da ni poravnavala svojih obveznosti, da je na revidentko preneseno opravljanje dejavnosti, da se plačila med njima niso izvedla preko bančnih računov, delavci so delo opravljali in plače so jim bile izplačane, dajatve pa niso bile odtegnjene) revidentko pravilno obravnava kot plačnico davkov in prispevkov od dohodkov fizičnih oseb iz zaposlitve.
|
Novela Zakona o uravnoteženju javnih financ - ZUJF-C, ki je bila objavljena v UL RS 95/2014 z dne 29.12.2014, je s spremembo 130. člena in dodanim 130. a členom spremenila delež osnove za izračun in stopnjo za obračun koncesijske dajatve v dveh fazah: prvo znižanje je v veljavi od februarja 2015 dalje, drugo znižanje naj bi začelo veljati za obdobja od januarja 2016 dalje. Na tej podlagi je bilo v UL RS, št. 6/15, z dne 30.1.2015, objavljeno Navodilo za obračun in nakazovanje koncesijske dajatve ter dodatne koncesijske dajatve, ki v prilogi vsebuje tudi spremenjen obrazec obračuna. S 1.2.2015 se je znižal delež koncesijske dajatve iz 67 % na 52,6 %, stopnja koncesijske dajatve pa iz 23 % na 16 %. Novo znižanje je bilo po tej noveli predvideno od 1.1.2016 dalje.
Do predvidenega znižanja v letu 2016 ni prišlo, saj je bila v UL RS 90/15 dne 27.11.2015 objavljena novela ZUJF-D, ki je črtala drugi odstavek 130. člena, v preštevilčenem drugem odstavku pa črtala točko d). Navedeno pomeni, da tudi za obdobja v letu 2016 oziroma do nadaljnjega delež koncesijske dajatve ostaja 52,6 %, stopnja pa 16%, torej nespremenjeno od februarja 2015 dalje. Nespremenjen ostaja tudi delež osnove za obračun dodatne koncesijske dajatve, tj. 100 %, predpisana stopnja pa 2 %.
V UL RS 100/15 z dne 23.12.2015 je bilo objavljeno novo Navodilo za obračun in nakazovanje koncesijske ter dodatne koncesijske dajatve, ki v delu navodila za izpolnjevanje obrazca obračuna upošteva zadnje spremembe ZUJF.
Prvi obračun koncesijske ter dodatne koncesijske dajatve (OKD-ODKD) v skladu z novim Navodilom za obračun in nakazovanje koncesijske ter dodatne koncesijske dajatve, so zavezanci za obe dajatvi – študentski koncesionarji, dolžni predložiti za mesec januar 2016, najkasneje do 18.2.2015. Za mesece do vključno decembra 2015 je v uporabi še Navodilo iz UL RS 6/15.
FURS je...
|
|
|