|
|
V objavljenem dokumentu so podrobneje predstavljene novosti, ki jih poročevalske finančne institucije Slovenije upoštevajo pri dostavi informacij za leto 2017, ki jih morajo FURS dostaviti do 30. 6. 2018 v skladu z Navodilom za dostavo informacij v skladu s Sporazumom med Vlado Republike Slovenije in Vlado Združenih držav Amerike o izboljšanju spoštovanju davčni predpisov na mednarodni ravni in izvajanju FATCA (priloga 18 Pravilnika o izvajanju Zakona o davčnem postopku).
Novosti pri poročanju informacij za leto 2017 na podlagi FATCA sporazuma (1. izdaja)
|
Spoštovani,
če ste fizična oseba in oddajate premoženje v najem osebi, ki se šteje za plačnika davka (npr. pravni osebi v RS ali fizični osebi z dejavnostjo v RS), pri tem pa so dejanski stroški vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja, višji od normiranih stroškov v višini 10 % od dohodka, ki se upoštevajo avtomatično, lahko namesto normiranih stroškov uveljavljate dejanske stroške.
V tem primeru lahko kot najemodajalec (fizična oseba) na finančnem uradu najpozneje do ponedeljka, 15. januarja 2018 vložite Zahtevek za zmanjšanje davčne osnove od dohodka iz oddajanja premoženja v najem zaradi uveljavljanja dejanskih stroškov vzdrževanja. Zahtevki, vloženi po 15. 1. 2018, se zaradi zamude roka ne bodo upoštevali.
|
|
Obvestilo o začetku veljavnosti Konvencije je bilo objavljeno v Uradnem listu Republike Slovenije – Mednarodne pogodbe, št. 8/17 (Uradni list Republike Slovenije, št. 63/17 z dne 10.11.2017). V skladu z določbami drugega odstavka 29. člena se Konvencija uporablja: - v zvezi z davki, odtegnjenimi pri viru, za dohodek, dosežen 1. januarja 2018 ali po njem,
- v zvezi z drugimi davki za davke, obračunane za katero koli davčno leto, ki se začne 1. januarja 2018 ali po njem.
Ne glede na določbe drugega odstavka 29. člena Konvencije se določbe 25. člena (izmenjava informacij) in 26. člena (pomoč pri pobiranju davkov) začnejo uporabljati z dnem, ko začne veljati Konvencija (t. j. 23. avgusta 2017), ne glede na dan obračuna davkov, ali davčno leto, na katero se davki nanašajo.
|
Za odmerno leto 2017 se kontrolni podatki oddajajo enako kot pretekla odmerna leta, preko portala eDavki – obrazec KP-KPD. Podatki za uvoz se lahko pripravijo ročno v eDavkih v sklopu obrazca KP-KPD, kjer lahko pripravite datoteko tako, da v razdelku »Izdelaj datoteko« izberete ustrezen VIR podatkov, ki ga želite pripraviti za oddajo.
Preko sistema eDavki je omogočena priprava ali uvoz in oddaja naslednjih podatkov:
- VirPN2 - VirOpr - VirObr - VirOdiv - VirVdc - VirOprkm - Vir6600 - VirSkupkm - Vir5900 - Vir5200 - VirPon - VirSport1 - VirSport2 - VirUmik
Omogočen je tudi uvoz in oddaja predpripravljenih podatkov:
- VirInva - VirPN1 - VirPN2 - VirVdcA5B
Tehnična podpora eDavki
|
Najnižjo osnovo za plačilo prispevkov za socialno varnost določa četrti odstavek 144. člena ZPIZ-2. V skladu z določbo 410. člen ZPIZ-2 minimalna osnova v letu 2018 znaša 54 % povprečne plače. Najnižja osnova za obračun prispevkov za socialno varnost za osebe v delovnem razmerju, za izplačila od 1. 3. 2017 do 31. 12. 2017, znaša 824,02 eur (52 % povprečne letne plače zaposlenih v RS, preračunane na mesec, ki za leto 2016 znaša 1.584,66 eur).
Najnižja osnova za obračun prispevkov za socialno varnost za osebe v delovnem razmerju, za izplačila od 1. 1. 2018 do 28. 2. 2018, znaša 855,72 eur (54 % povprečne letne plače zaposlenih v RS, preračunane na mesec, ki za leto 2016 znaša 1.584,66 eur). Za izplačila od 1. 3. 2018 dalje bo najnižja osnova za obračun prispevkov za osebe v delovnem razmerju določena v višini 54 % povprečne letne plače zaposlenih v RS za leto 2017, preračunane na mesec (znesek bo znan po objavi povprečne letne plače zaposlenih v RS za leto 2017).
|
Odgovori so dopolnjeni v skladu z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem potrjevanju računov (novela ZDavPR-A), ki je bil objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije št. 69/17 dne 8. 12. 2017.
|
Imetnikom dovoljenj bodo nova dovoljenja posredovana v zadnjem tednu leta 2017 oz. najkasneje do 10. 1. 2018. Za vse upravičence, ki izpolnjujejo pogoje za podaljšanje veljavnosti dovoljenja po uradni dolžnosti do preklica, se veljavnost dovoljenja po 1. 1. 2018 lahko preveri preko sistema (DDV-PN_Razkritje).
Več glede uveljavljanja pravice do pavšalnega nadomestila in zadnjih sprememb na tem področju je dostopno na naslednji povezavi .
|
Finančna uprava RS bo davčnim zavezancem, imetnikom dovoljenja za uveljavljanje pravice do pavšalnega nadomestila, s 1. 1. 2018 podaljšala veljavnost dovoljenja po uradni dolžnosti, in sicer z veljavnostjo do preklica. Imetnikom dovoljenj bodo nova dovoljenja posredovana v zadnjem tednu leta 2017 oz. najkasneje do 10. 1. 2018. Za vse upravičence, ki izpolnjujejo pogoje za podaljšanje veljavnosti dovoljenja po uradni dolžnosti do preklica, se veljavnost dovoljenja po 1. 1. 2018 lahko preveri preko sistema eDavki (DDV-PN_Razkritje).
Več glede uveljavljanja pravice do pavšalnega nadomestila in zadnjih sprememb na tem področju je dostopno na naslednji povezavi.
|
|
Zavezanec, ki med letom ni uveljavljal olajšave, in tisti, ki želi medletno olajšavo spremeniti, mora najpozneje do 5. februarja 2018 vložiti »Vlogo za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane pri informativnem izračunu dohodnine«. Vlogo je mogoče oddati elektronsko prek sistema eDavki brez certifikata. Če zavezanec želi sodelovati v nagradni igri, se mu za oddan obrazec preko eDavkov dodeli srečka, s katero se poteguje za nagrado v višini 10.000 EUR.
Celotno sporočilo za javnost
|
|
|
|
Iz pojma "posebej urejeno podstrešje" pri izračunu vrednosti stavbe so izključena tista podstrešja, urejena za namene kmetijske in drugih dejavnosti, ki nimajo (vsaj) posebnega stropa kot določenega gradbenega elementa, ki je torej minimalni in nujni del take posebne urejenosti. Če tako posebej urejenega podstrešja ni, pa je vrednost objekta v celoti - torej skupaj s podstrešnim prostorom - izračunana prek določitve volumna objekta brez podstrešnega prostora.
|
Tožnik bi moral za gradnjo obravnavanega objekta pridobiti gradbeno dovoljenje. To ne velja le za gradnjo novega objekta, temveč tudi za rekonstrukcijo obstoječega. Rekonstrukcijo je smiselno mogoče izvesti le na obstoječem objektu, kar pomeni, da situacije, ko je bil predmetni objekt najprej v celoti odstranjen in nato zgrajen na novo, ni mogoče šteti za rekonstrukcijo.
|
V torek, 19. 12. 2017, so uslužbenci Finančne uprave RS na območju Obrežja opravljali poostren finančni nadzor vstopnih vozil in potnikov. Ob 11.50 so za podrobni pregled izločili osebni avto , ki ga je vozil državljan BiH. Pri pregledu vozila so opravili pregled prtljage in vozila ter pri pregledu podvozja posumili , da je v vozilu prirejen prostor. V notranjosti vozila so pri preiskavi opazili dodaten prirejen prostor, v katerem se je nahajalo orožje. O svojih ugotovitvah so uslužbenci Finančne uprave RS obvestili Policijo, v nadaljevanju pa so predstavniki obeh služb opravili preiskavo, pri kateri so odkrili in zasegli večjo količino orožja. Preiskava navedenega primera še vedno intenzivno poteka, njene podrobnosti pa bodo javnosti lahko predstavljene po zaključku.
|
|