Išči

Sodna praksa Sodišča EU, lastni članki, spremembe davčne zakonodaje....

Izbrani prispeveki - novice o davkih pri nas in v EU - NEWS about TAXES

V družbi TAXIN d.o.o. (mag. Franc Derganc), partnerici Mreže Modro Poslovanje preučujemo davčno-pravna in druga poslovno-pravna vprašanja na podlagi študija sodne prakse Sodišča EU in slovenskih sodišč, preučevati moramo pravne predpise EU in domače pravne predpise ter spremljamo "potrebe" strank - podjetij, ki delujejo v Republiki Sloveniji ter na t.i. mednarodnih trgih. 


Mreža modro poslovanje, na dnevnem nivoju, spremlja spremembe iz spodaj navedenih baz podatkov.

   The partners (TAXIN d.o.o.) of the Wisdom Business Network study tax, legal and other business-legal issues based on the study of the case law of the Court of Justice of the EU and Slovenian courts, they must study EU legal regulations and domestic legal regulations, and they must monitor the needs of customers - companies that operate in the Republic of Slovenia and operate also on the so-called international markets.

The Wisdom business network monitors changes from the databases listed below on a daily basis.


 

SuperUser Account

Nakup E storitev preko posredniških spletnih strani in plačevanje davkov

Nakup E storitev preko posredniških spletnih strani in plačevanje davkov

Naš odgovor - izvleček:

V nadaljevanju bomo podali odgovor ob predpostavki, da je vprašanje povezano z naročili storitev preko spletne strani www.freelancer.com. Iz spleta je razvidno, da upravlja s stranjo podjetje Freelancer International Pty. Limited , ki ima sedež v Avstraliji.

Prav tako je iz pravil spletne strani razvidno, da programerji, ki opravijo storitev za naročnika dejansko izvajajo storitev v neodvisnem razmerju v smislu davčne zakonodaje R Slovenije. Neodvisnost je mogoče ugotoviti že na podlagi pravil, ki izhajajo iz spleta, saj je v točki 3.5 pravnih pravil spletne strani določeno, da so izvajalci storitev v vsakem primeru v neodvisnem razmerju.

Spletno mesto je namreč neke vrste borza ponudnikov in naročnikov ter mehanizem za sklenitev in plalilo storitve...........

.....................


Print
4866


NASVET: Vaše vprašanje:

 

Naši fantje želijo pospešiti razvoj in bi želeli angažirati strokovnjake po svetu, da bi programirali za nas.

Postopek je sledeč:

Na spletni strani (posredniku npr. freelancer.com) opravimo prijavo in se razpiše projekt.

Nanj se javijo izvajalci (programerji, oblikovalci, itd.). Enega se izbere in on to izvede. V tistem trenutku je potrebno imeti moraš imeti na »računu« pri tem posredniku količino denarja, ki je potrebno za plačalo izvajalcu.

Ko izvajalec svoje delo opravi, se sprosti denar in ga izvajalec dobi na svoj račun.

Denarni tok je torej plačilo posredniku preko kreditne kartice ali mednarodnega nakazila.

 

Stroški pa so:

·       Posrednikove članarine (račun)

·       Posrednikove provizije (račun)

·       Plačila izvajalcem (fizične osebe, ni računa)

 

Zanima me kako opravičiti odliv glede na to da storitev opravi tuja fizična oseba za katero ne vemo niti imena in obdavčitve.

 

Naš odgovor:

 

V nadaljevanju bomo podali odgovor ob predpostavki, da je vprašanje povezano z naročili storitev preko spletne strani www.freelancer.com. Iz spleta je razvidno, da upravlja s stranjo podjetje Freelancer International Pty. Limited[i], ki ima sedež v Avstraliji.

Prav tako je iz pravil spletne strani razvidno, da programerji, ki opravijo storitev za naročnika dejansko izvajajo storitev v neodvisnem razmerju v smislu davčne zakonodaje R Slovenije. Neodvisnost je mogoče ugotoviti že na podlagi pravil, ki izhajajo iz spleta, saj je v točki 3.5 pravnih pravil spletne strani določeno, da so izvajalci storitev v vsakem primeru v neodvisnem razmerju.

Spletno mesto je namreč neke vrste borza ponudnikov in naročnikov ter mehanizem za sklenitev in plalilo storitve. Povedano drugače preko navedenega spletnega mesta pridobi naročnik izvajalca, neodvisnega programerja ali oblikovalca, ki za določeno odmeno opravi določeno – dogovorjeno storitev.

Organizator »borze« dejansko ponudi izključno platformo preko katere naročnik in izvajalec opravita določeno storitev.

 

Spletna stran ima v zavihku »User Agreement for Freelancer.com« podrobno opisana vsa razmerja med spletno stranjo, naročnikom in izvajalcem. Pravila jasno določajo, da spletna stran ne prevzema nobenih tveganj v poslu med naročnikom in izvajalcem.

 

Povedano drugače, spletna stran opravi določeno storitev naročniku oz. izvajalcu (določene spletne strani zaračunajo storitev izključno izvajalcu), ki jo slednji tudi plača, toda navedena storitev ni v nobeni povezavi s poslom, ki ga po postopku oz. pravilih spletne strani skleneta naročnik in izvajalec.

 

Na podlagi povedanega menimo, da mora izplačevalec za storitev programiranja (ali oblikovanja) uporabljati davčno pravo, ki velja za izplačevalca v trenutku izplačila.

 

SKLEP:

 

V kolikor nerezident (programer, ki opravlja storitev preko posredniške platforme) opravlja neodvisno poklicno dejavnost se njegov dohodek po ZDoh-2 obravnava kot dohodek iz dejavnosti. Ne glede na drugi odstavek 5. člena ZDoh-2, v katerem je določeno, da je nerezident zavezan za plačilo dohodnine od vseh dohodkov, ki imajo vir v Sloveniji, se upoštevajoč določbo 33. člena ZDoh-2 dohodnine ne plačuje od dohodka, doseženega z opravljanjem dejavnosti – razen dohodka iz dejavnosti nastopajočega izvajalca ali športnika – ob izpolnjevanju naslednjih pogojev:

1.    prejemnik dohodka je nerezident,

2.    dejavnosti v Sloveniji ne opravlja v ali preko poslovne enote in je prisoten v Sloveniji manj kot 183 dni v kateremkoli obdobju 12 mesecev in

3.    ne gre za dohodke, od katerih se v skladu s prvim in drugim odstavkom 68. člena ZDoh-2 obračunava davčni odtegljaj. Ker lahko programiranje umestimo med »informacijske storitve«, je potrebno pri izplačilih obračunati davčni odtegljaj, v kolikor so izpolnjeni pogoji iz 74. Člena ZDDPo-2. 

 

V kolikor se izplačujejo dohodki podjetju, je potrebno upoštevati 6. točko 1. odstavka 74. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št. 117/06 z dne 16.11. 2006 do UL.št. 94/12 z dne 10. 12. 2012), ki določa da se davek izračuna, odtegne in plača po stopnji 15 % od dohodkov rezidentov in nerezidentov - razen dividend in dohodkov podobnih dividendam, izplačanih preko poslovne enote nerezidenta, ki se nahaja v Sloveniji - ki imajo vir v Sloveniji, in sicer od plačil za storitve svetovanja, trženja, raziskav tržišča, kadrovanja, administriranja, informacijske storitve ter pravne storitve, če so plačila opravljena osebam, ki imajo sedež ali kraj dejanskega delovanja poslovodstva v državah, razen držav članic EU, v katerih je splošna oziroma povprečna nominalna stopnja obdavčitve dobička nižja od 12,5 % in je država objavljena na seznamu v skladu z 8. členom tega zakona (glej prilogo 1).

 

VIDIK DDV

 

V zvezi z računi, ki so morebiti prejeti za storitev »upravljanja s posredniško platformo, ki jo lahko vmestimo v »spletno ponudbo z vidika ZDDV-1«« od osebe, ki opravljajo dejavnost, veljajo pravila Zakona o davku na dodano vrednost, po katerih mora prejemnik storitve (zavezanec za DDV v R Sloveniji) opraviti samoobdačitev, skladno z določilom 25. Člena ZDDV-1.

 

Prav tako je potrebno od računov, ki jih primeroma izstavijo programerji iz tretjih držav, ki v neodvisnem razmerju opravijo storitev,  izvesti samoobdavčitev, skladno z določilom 25. Člena ZDDV-1.

 

                                                                                                Podpis: mag. Franc Derganc

 

 

Priloga 1:

 

Na podlagi petnajstega odstavka 8. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni

list RS, št. 117/06) minister za finance objavlja

 

SEZNAM držav iz 8., 24., 25., 30. in 70. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb

 

Države, v katerih je splošna oziroma povprečna nominalna stopnja obdavčitve dobička družb

nižja od 12,5%, pri tem pa to niso države članice EU so:

 

1. Bahami (objava na seznamu 28. maja 2007)

2. Barbados (objava na seznamu 28. maja 2007)

3. Belize (objava na seznamu 28. maja 2007)

4. Brunej (objava na seznamu 28. maja 2007)

5. Dominikanska Republika (objava na seznamu 28. maja 2007)

6. Kostarika (objava na seznamu 28. maja 2007)

7.   Liberija (objava na seznamu 28. maja 2007)

8.   Lihtenštajn (objava na seznamu 5. marca 2008)    

9. Maldivi (objava na seznamu 28. maja 2007)

10. Maršalovi otoki (objava na seznamu 28. maja 2007)

11. Mauritius (objava na seznamu 28. maja 2007)

12. Oman (objava na seznamu 28. maja 2007)

13. Panama (objava na seznamu 28. maja 2007)

14. Saint Kitts in Nevis (objava na seznamu 28. maja 2007)

15. Saint Vincent in Grenadines (objava na seznamu 28. maja 2007)

16. Samoa (objava na seznamu 28. maja 2007)

17. Sejšeli (objava na seznamu 28. maja 2007)

18. Urugvaj (objava na seznamu 28. maja 2007)

19. Vanuatu (objava na seznamu 28. maja 2007)

Ta seznam se objavi na spletnih straneh Ministrstva za finance in Davčne uprave Republike

Slovenije.



[i] Freelancer.com and regional Freelancer websites are operated by Freelancer International Pty. Limited, trading as Freelancer.com (ACN 134 845 748), with license from Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759) and Plendo Sweden AB (Org. No 556773-0568). Freemarket.com is operated by Freelancer International Pty. Limited, with license from Freelancer Technology Pty Limited (ACN 142 189 759) and Freemarket (Switzerland) GmbH, wholly owned subsidiaries of the Freelancer Group. Freelancer.com was started in February 2004 and is today one of the top online freelance marketplaces in the world.

Freelancer International Pty Limited is an Australian Proprietary Limited Company, regulated by the Australian Securities and Investments Commission.

Freelancer.com Pte Ltd is a Singapore Company, regulated by the Accounting and Corporate Regulatory Authority (ACRA). Plendo Sweden AB is a Swedish company regulated by the Swedish Companies Office (Bolagsverket).

 

 

 

 

 

Please login or register to post comments.