Išči

Pravice plačnikov davkov v Sloveniji - TAXPAYERS RIGHTS in SLOVENIA

Spoštovani, vse pravice plačnikov davkov, kot so opisane v tem prispevku, so opredeljene v Ustavi Republike Slovenije (in Listini EU o temeljnih pravicah, Evropski konvenciji za človekove pravice ipd.). Slovenija nima uvedenega Kodeksa pravic plačnikov davkov (in določene pravice udejanja pomanjkljivo), zato je sistematika PPD na našem spletnem mestu urejena po kanadskem modelu. Zato (ker imamo težave na nivoju zakonov in na nivoju izvjanja zakonov) lahko določene pravice (npr. p. do zasebnosti) udejanjamo zgolj na podlagi vložitve pravnih sredstev.

Link: KODEKS ZA PRAVICE PLAČNIKOV DAVKOV ZDSS, ki ga je sprejela Zbornica davčnih svetovalcev Slovenije
s ciljem spodbujanja odločevalcev pri nas, da zberejo pogum in uvedejo Kodeks - tudi za slovenske plačnike davkov.

 

Za funkcionalnost strani
uporabljamo piškotke,
ki ne hranijo osebnih podatkov.

Nekateri piškotki so bili
morda že servirani
v skladu z zakonodajo.

Z nadaljevanjem obiska strani soglašaš z njihovo uporabo.
Želim več informacij
Franc

Novosti DDPO in DDV v letu 2022 z vidika ugodnosti za davčne zavezance

Vprašanje pripravila družba TAXIN d.o.o., davčno in poslovno svetovanje, dne 6.1.2022

 

Vprašanje: Katere olajšave oz. ugodnosti (glede na leto 2021) bodo koristila podjetja v letu 2022 z vidika davka od dohodkov pravnih oseb in DDV-ja?

 

Odgovor TAXIN:


I.                Spremembe na področju davka od dohodkov pravnih oseb v letu 2022

 

Skladno z določili Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2, Ur.l.RS št 117/06 do Ur.L. št. 172/2021 – ZDDPO-2S) lahko podjetja koristijo naslednje olajšave, ki pa so omejene skladno z določilom 59. člena (vse olajšave in pretekle izgube lahko znižujejo osnovo do višine 63% osnove):

1.      Olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj – 55. člen (100% zneska vlaganj, vendar največ do davčne osnove)

2.      Olajšave za investiranje – 55.a. člen (40% investiranih sredstev, vendar največ v višini davčne osnove)

3.      Olajšave za zaposlovanje – 55.b. člen (mlajše osebe od 29 in starejše od 55, ki zadnjih 24 mesecev niso bile zaposlene let v višini 45% plače te osebe, vendar največ do višine davčne osnove. Zavezanec lahko uveljavlja tudi olajšavo v višini 55% plače, če zaposli osebe, mlajše od 25 let.

4.      Olajšave za vlaganja v digitalni in zeleni prehod – 55.c. člen (Vlaganja iz tega odstavka so vlaganja v 1. računalništvo v oblaku, umetno inteligenco in velepodatke; 2. okoljsko prijazne tehnologije, čistejši, cenejši in bolj zdrav javni in zasebni transport, razogljičenje energijskega sektorja, energijsko učinkovitost stavb, uvajanje drugih standardov za klimatsko nevtralnost)

5.      Olajšave za zaposlovanje invalidov – 56 člen (lahko uveljavlja zmanjšanje davčne osnove v višini 50% plač te osebe, vendar največ v višini davčne osnove, zavezanec, ki zaposluje invalidno osebo s 100% telesno okvaro in gluho osebo, pa v višini 70% plač te osebe, vendar največ v višini davčne osnove.)

6.      Olajšava za izvajanje praktičnega dela v strokovnem izobraževanju – 57. člen (Zavezanec, ki sprejme vajenca, dijaka ali študenta po učni pogodbi za izvajanje praktičnega dela v strokovnem izobraževanju, lahko uveljavlja znižanje davčne osnove v višini plačila tej osebi, vendar največ v višini 80% povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji za vsak mesec izvajanja praktičnega dela posamezne osebe v strokovnem izobraževanju, vendar največ do višine davčne osnove davčnega obdobja)

7.      Olajšava za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje – 58. člen (zavezanec lahko uveljavlja zmanjšanje davčne osnove za premije prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, ki jih delno ali v celoti plača v korist delojemalcev – zavarovancev, izvajalcu pokojninskega načrta s sedežem v Sloveniji ali v državi članici EU po pokojninskem načrtu, ki je odobren in vpisan v poseben register v skladu s predpisi, ki urejajo prostovoljno dodatno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, za leto, v katerem so bile premije plačane, vendar največ do zneska, ki je enak 24% obveznih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za delojemalca – zavarovanca in ne več kot 2.390 eurov letno, vendar največ do višine davčne osnove davčnega obdobja)

8.      Olajšava za donacije – 59. člen (do 1% prihodkov za humanitarne donacije, do dodatno zneska 0,2 % prihodkov za športne, varstvo pred naravnimi nesrečami, dodatno do zneska 3,8% za vrhunski šport).

 

Katere so novosti, glede na leto 2021 ?

V noveli ZDDPO-2S so uvedene naslednje dodatne olajšave oz. ugodnosti:

1.      Rezervacije se priznajo v obračunanem znesku, za rezervacije iz naslova danih jamstev, reorganizacijo, za kočljive pogodbe, za pokojnine, jubilejne nagrade, in odpravnine pa v višini 50% (20. člen)

2.      Odpis terjatev (21. člen) se davčno prizna v primeru prijave terjatev v postopku prisilne poravnave ali stečaja,

3.      Stroški reprezentance se priznajo v višini 60% - v letu 2021 je veljal znesek 50%

4.      Amortizacija (33. člen) se v primeru najema, prizna v višini, kot ustreza dobi pogodbenega najema tega sredstva,

5.      V 55.b členu (olajšave za zaposlovanje) se spremenijo pogoji pri letih (iz 26 ter 55 na 29 in 55) ter dodatno se lahko uveljavi olajšava za zaposlitev oseb, mlajših od 25 let.

6.      Olajšave za vlaganja v digitalni in zeleni prehod – nova olajšava, glej točko 4 iz prejšnjega odstavka

7.      Pri olajšavi za praktično delo (57. člen) se poviša stopnja olajšave iz 20% na 80%.

8.      Povišajo se olajšave za donacije (59. člen) iz 0,2% prihodkov na 1% prihodkov. Dodajo se dodatne možnosti (0,2 + 3,8 % za vrhunski šport…)

 

II. Katere novosti oz. ugodnosti veljajo za stranke v letu 2022, z vidika DDV-ja (ZDDV-1M)?

 

Državni zbor Republike Slovenije je dne 27.12.2021 sprejel novelo ZDDV-1M v kateri je določeno, da lahko zavezanci odbijejo vstopni DDV tudi od nabave motornega vozila (tudi osebno vozilo), če je pogon motornega vozila brez izpusta ogljikovega dioksida ter vrednost z DDV-jem ne presega 80.000 EUR.

 

18. člen Za črtanim 66.a členom se doda nov, 66.b člen, ki se glasi:

»66.b člen (izjema od omejitve pravice do odbitka)

(1) Davčni zavezanec, ki ne sme odbiti DDV v skladu s točko c) 66. člena tega zakona, sme odbiti DDV, ki ga je dolžan plačati ali ga je plačal pri nabavah osebnih avtomobilov, motornih koles, koles in podobnih vozil s pomožnim motorjem (v nadaljnjem besedilu: motorno vozilo), namenjenih za opravljanje dejavnosti davčnega zavezanca, če je pogon motornega vozila brez izpusta ogljikovega dioksida ter vrednost vozila z vključenim obračunanim DDV in drugimi dajatvami ne presega 80.000 eurov.

(2) Davčni zavezanec, ki ima na podlagi prejšnjega odstavka pravico do odbitka DDV od nabave motornega vozila, ima pravico do odbitka DDV tudi od nabave goriv in maziv ter nadomestnih delov in storitev vezanih na ta motorna vozila.

(3) Minister, pristojen za finance, natančneje predpiše pogoje in način uveljavljanja pravice do odbitka po tem členu.«.

 

 

 

                                             Podpis: mag. Franc Derganc, Taxin d.o.o.

                                             www.modro-poslovanje.si

Print
1771
Please login or register to post comments.
Please edit and save settings.