Išči

Sodna praksa Sodišča EU, lastni članki, spremembe davčne zakonodaje....

Izbrani prispeveki - novice o davkih pri nas in v EU - NEWS about TAXES

V družbi TAXIN d.o.o. (mag. Franc Derganc), partnerici Mreže Modro Poslovanje preučujemo davčno-pravna in druga poslovno-pravna vprašanja na podlagi študija sodne prakse Sodišča EU in slovenskih sodišč, preučevati moramo pravne predpise EU in domače pravne predpise ter spremljamo "potrebe" strank - podjetij, ki delujejo v Republiki Sloveniji ter na t.i. mednarodnih trgih. 


Mreža modro poslovanje, na dnevnem nivoju, spremlja spremembe iz spodaj navedenih baz podatkov.

   The partners (TAXIN d.o.o.) of the Wisdom Business Network study tax, legal and other business-legal issues based on the study of the case law of the Court of Justice of the EU and Slovenian courts, they must study EU legal regulations and domestic legal regulations, and they must monitor the needs of customers - companies that operate in the Republic of Slovenia and operate also on the so-called international markets.

The Wisdom business network monitors changes from the databases listed below on a daily basis.


 

Vlaganje zahtevkov s področja carin in trošarin prek portala eDavki

Obrazci so objavljeni na spletni strani Finančne uprave RS, področje Carina oziroma Davki in druge dajatve\Trošarine in jih zavezanci izpolnijo in shranijo kot lasten dokument ter vložijo prek portala  eDavki kot »Ostale vloge« NF-LD - Lastni dokument. To pomeni, da na elektronskem obrazcu »Lastni dokument« prenesejo shranjeno datoteko in kot »Kategorijo« izberejo »CARINE« za carinske vloge oziroma »TROŠARINE« za trošarinske vloge in nato iz ponujenega seznama izberejo posamezno vlogo.  Prek portala eDavki se lahko elektronsko vlagajo naslednje vloge s področja carin in trošarin: Carina: CAR-UKR: Zahteva za carinsko ukrepanje CAR-UKR_POD: Zahteva za podaljšanje veljavnosti odločbe o zahtevi za ukrepanje CAR-KPRED: Zahtevek za odobritev kraja predložitve blaga carini CAR-AEO: Zahtevek za izdajo dovoljenja za pooblaščeni gospodarski subjekt (AEO) CAR-ZTI: Zahtevek za izdajo odločbe v zvezi z zavezujočimi tarifnimi informacijami (ZTI) CAR-POV_ODP: Zahtevek za povračilo ali odpust Trošarine: TROV-TS: Vloga za izdajo ali spremembo dovoljenja za trošarinsko skladišče TROV-TS_P: Vloga za izdajo ali spremembo posebnega dovoljenja imetnika trošarinskega skladišča TROV-OU: Vloga za izdajo ali spremembo dovoljenja za oproščenega uporabnika TROV-PU: Vloga za izdajo ali spremembo dovoljenja za pooblaščenega uvoznika TROV-PP: Vloga za izdajo ali spremembo dovoljenja za pooblaščenega prejemnika TRO-ZPP: Vloga za izdajo dovoljenja za začasno pooblaščenega prejemnika September 15, 2017 0 Comments

FURS poostreno nad nepredlagatelje obračunov prispevkov za socialno varnost

Finančna uprava RS bo v drugi polovici septembra 2017 izvajala poostrene aktivnosti nadzora pri delodajalcih, ki za svoje zaposlene ne oddajajo obračunov prispevkov za socialno varnost (v nadaljevanju: REK obrazci) in tako za njih ne plačujejo prispevkov. Že izvedeni nadzori v zadnjih letih so bistveno pripomogli k večjemu številu oddanih REK obrazcev (v zadnjem letu 15 % manj nepredlagateljev, kot leto poprej). Ker gre za občutljivo področje kršenja temeljnih pravic delavcev in pereč problem vsakega posameznika, ki se v takšni situaciji znajde, bo FURS izvedel še dodatne nadzorne aktivnosti.

 Celotno sporočilo za javnost   

September 4, 2017 0 Comments

eVročanje: če še niste, potem si preko eDavkov uredite obveščanje na svoj elektronski naslov

Seznam dokumentov, ki se vročajo elektronsko, je vse daljši. Objavljen je  na spletni strani FURS. Pravnim osebam in fizičnim osebam z dejavnostjo se dokumenti obvezno vročajo elektronsko, fizičnim osebam pa le, če so prostovoljno vključene v sistem eVročanje. Gre za zelo pomembne akte, zato vse davčne zavezance pozivamo, da (če še niso) uredijo vse potrebno za uspešno prejemanje elektronsko vročenih dokumentov.

 Celotno sporočilo za javnost   

August 29, 2017 0 Comments

Za identifikacijo za namene DDV je pristojen Finančni urad Nova Gorica

August 3, 2017 0 Comments

Nova izdaja dokumenta Finančni računi iz tujine (Vprašanja in odgovori)

 Finančni računi iz tujine (2. izdaja)    > spremembe so označene z rdečo barvo

 Arhiv sprememb

July 26, 2017 0 Comments

POZOR – podjetnikom in podjetjem se večina dokumentov FURS vroča le še elektronsko

June 16, 2017 0 Comments

Sprememba dokumenta FURS mobilna Mini blagajna (Vprašanja in odgovori)

Dopolnjeni vprašanji:

  • Vprašanje 9: Kako urejam nastavitve v FURS mobilni Mini blagajni?

 FURS mobilna Mini blagajna (1. izdaja)   

March 15, 2017 0 Comments

Podeljenih 6 posebnih statusov davčnim zavezancem

S podelitvijo posebnega statusa se med Finančno upravo RS in zavezancem vzpostavi sodelovanje, ki temelji na preglednosti, razumevanju in medsebojnem zaupanju. Finančna uprava RS pri izvajanju programa zavezancem za davek zagotavlja hitro in odzivno reševanje težav pri izpolnjevanju davčnih obveznosti s pripravljenostjo za sodelovanje. Enkrat letno Finančna uprava RS in zavezanec za davek ocenita izvajanje programa, ki ga uresničujeta preko kontaktnih oseb.  Od zavezancev, ki se vključijo v program, se pričakuje, da imajo že vzpostavljen učinkovit sistem upravljanja davčnih tveganj oziroma ga želijo vzpostaviti v bližnji prihodnosti. To pomeni, da sproti zaznavajo davčna tveganja, z njimi učinkovito upravljajo ter imajo v sistem notranjih kontrol vgrajene bistvene elemente davčnih kontrol. Postopke internega nadzora izvajajo tudi na področjih, ki so ključna za pravilno in pravočasno obračunavanje in plačevanje davčnih obveznosti. Posledično lahko Finančna uprava RS izvaja novo, manj represivno obliko nadzora, v smislu preventivnega delovanja s ciljem zmanjševanja davčnih tveganj. Za podelitev statusa ni nujen pogoj, da so notranje davčne kontrole že v celoti vzpostavljene, temveč jih lahko zavezanci vzpostavijo tudi po podelitvi statusa, vendar najkasneje v roku dveh let od podelitve. Povabilo k oddaji vloge K oddaji vloge za dodelitev posebnega statusa želi Finančna uprava RS vzpodbuditi še več davčnih zavezancev, zlasti tiste velike gospodarske družbe, ki že imajo vzpostavljene notranje davčne kontrole oziroma jih želijo vzpostaviti v bližnji prihodnosti. Poseben status se podeli za obdobje treh let od datuma izdaje odločbe. Enkrat letno Finančna uprava RS in zavezanec za davek ocenita izvajanje programa, ki ga uresničujeta preko kontaktnih oseb. Podelitev posebnega statusa pa ne omejuje pravic Finančne uprave RS pri izvrševanju njenih pooblastil. Več informacij    Morebitna dodatna...
January 25, 2017 0 Comments

Vpogled v podatke za odmero dohodnine 2016

Obveščamo vas, da je od danes naprej na voljo vpogled v podatke za odmero dohodnine za leto 2016. Podatke lahko preverite v osebnem portalu eDavki pod rubriko Vpogledi - KP_vpogledi.


Podatki so sestavljeni na podlagi predloženih individualnih podatkov v REK obrazcih z datumom izplačila od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016. Vključeni so REK obrazci, ki so bili z navedenim kriterijem datuma izplačila finančni upravi predloženi do vključno 12. 1. 2017. Podatki so bili objavljeni 16. 1. 2017 (brez osvežitve v primeru naknadno predloženih REK obrazcev ali popravkov REK obrazcev) in izplačevalcem na vpogled do 31. 1. 2017.

 Podatki so namenjeni le izplačevalcem za primerjavo podatkov iz predloženih individualnih REK (iREK) obrazcev in pripravljenimi obvestili prejemnikom dohodkov (Povzetek obračuna dohodkov, izplačanih v obdobju od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016 mora izplačevalec izročiti prejemniku dohodka do 31. 1. 2017). V pripravljenih podatkih so vključeni tudi podatki o dohodkih, ugotovljenih v morebitnih davčnih nadzorih pri izplačevalcih za navedeno obdobje, ki jih je izplačevalec dolžan vključiti v obvestilo prejemniku dohodka. Če izplačevalec na podlagi navedene primerjave ugotovi, da podatki, ki jih je finančni upravi predložil na iREK obrazcih, niso pravilni, naj finančni upravi čimprej predloži manjkajoče REK obrazce oziroma popravke že vloženih REK obrazcev. Tako vložene REK obrazce oziroma popravke REK obrazcev bo finančna uprava upoštevala pri sestavitvi informativnega izračuna dohodnine samo v primeru, da bodo predloženi najpozneje do 31. 1. 2017.

January 16, 2017 0 Comments

Obvestilo za fizične osebe, ki oddajajo premoženje v najem podjetnikom ali podjetjem

Spoštovani,

če ste fizična oseba in oddajate premoženje v najem osebi, ki se šteje za plačnika davka (npr. pravni osebi v RS ali fizični osebi z dejavnostjo v RS), pri tem pa so dejanski stroški vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja, višji od normiranih stroškov v višini 10 % od dohodka, ki se upoštevajo avtomatično, lahko namesto normiranih stroškov uveljavljate dejanske stroške.

V tem primeru lahko kot najemodajalec (fizična oseba) na  finančnem uradu najpozneje do ponedeljka, 16. januarja 2017 vložite  Zahtevek za zmanjšanje davčne osnove od dohodka iz oddajanja premoženja v najem zaradi uveljavljanja dejanskih stroškov vzdrževanja. Zahtevki, vloženi po 16. 1. 2017, se zaradi zamude roka ne bodo upoštevali.

January 11, 2017 0 Comments

Onemogočena oddaja vloge iREK-21

Obveščamo vas, da bo od dne 30. 12. 2016 do predvidoma 3. 1. 2017 onemogočena oddaja vloge iREK-21 (Vloga za razkritje podatkov o obveznih prispevkih za socialno varnost iz delovnega razmerja), zaradi izvajanja aktivnosti za zaključek knjigovodskega leta.

December 30, 2016 0 Comments

Prenos pristojnosti izvajanja nalog v povezavi z identifikacijo za namene DDV na FU Nova Gorica

Obveščamo vas, da bo od 1. 1. 2017 dalje za območje celotne Republike Slovenije naloge v zvezi z identifikacijo za namene DDV opravljal Finančni urad Nova Gorica. Navedeno ne velja le za naloge v zvezi z identifikacijo tujih davčnih zavezancev, ki opravljajo storitve mednarodnih občasnih prevozov potnikov na ozemlju Slovenije (te naloge še naprej ostajajo v pristojnosti Finančnega urada Novo mesto) ter v zvezi z identifikacijo davčnih zavezancev, ki se identificirajo zaradi opravljanja telekomunikacijskih storitev, storitev oddajanja ali  elektronskih storitev in uporabljajo posebno ureditev za te storitve (te naloge še naprej ostajajo v pristojnosti Finančnega urada Hrastnik). Dajanje splošnih informacij v povezavi z identifikacijo za namene DDV (npr. kateri davčni zavezanci so dolžni oddati vlogo za identifikacijo za namene DDV, kdaj so se dolžni identificirati za namene DDV, postopek identifikacije,…) bo tudi po 1. 1. 2017 zagotovljeno na vseh finančnih uradih. V skladu z DDV zakonodajo morajo biti vse vloge za identifikacijo za namene DDV (obrazec DDV-P2 oziroma DDV-P3) predložene v elektronski obliki preko sistema eDavki. V elektronski obliki preko sistema eDavki se kot priloga obrazcu DDV-P2 oziroma DDV-P3 oddajajo tudi priloge (npr. razna dokazila v postopku identifikacije, pojasnila, …). Dodatne dopolnitve se oddajo kot priloga k že oddanim zahtevkom za izdajo identifikacijske številke za namene DDV. Če zaradi velikosti datoteke le te ni možno oddati kot prilogo k že oddani vlogi, se taka priloga odda prek sistema eDavki kot lastni dokument, pod Subjekt pa se navede: »Identifikacija za namene DDV – dokazila«. Obširnejša pojasnila v povezavi s postopkom identifikacije za namene DDV ter najpogostejša vprašanja in odgovori.
December 27, 2016 0 Comments

Oddaja KP-KPD za leto 2016

Za odmerno leto 2016 se kontrolni podatki oddajajo enako kot pretekla odmerna leta, preko portala eDavki – obrazec KP-KPD. Za pripravo podatkov za leto 2016 ni na voljo program WDohod. Podatki za uvoz se lahko pripravijo ročno v eDavkih v sklopu obrazca KP-KPD, kjer je možnost izdelati datoteko tako, da v razdelku »Izdelaj datoteko« izberete ustrezen VIR podatkov, ki ga želite pripraviti za oddajo.


Aplikacija za oddajo in izdelavo datoteke VIRVDC bo na voljo po 22.12.2016, za ostale vire po 2.1.2017.

December 14, 2016 0 Comments

Sprememba dokumenta Splošno (Vprašanja in odgovori)

Dopolnjena vprašanja:

  • Vprašanje 1: Kaj je eVročanje?
  • Vprašanje 2: Osnovi pojmi v procesu eVročanja.
  • Vprašanje 5: Katere dokumente elektronsko vročamo?
  • Vprašanje 6: Kdo je prejemnik izhodnega dokumenta?
  • Vprašanje 8: Sem samostojni podjetnik posameznik. Kaj se bo zgodilo, če ne uporabljam eDavkov, Finančna uprava RS pa mi bo elektronsko vročila dokument?

 Splošno (1. izdaja)   

October 26, 2016 0 Comments

Finančna uprava bo do konca leta poostrila nadzor nekaterih dejavnosti

Začel se bo tudi poostren nadzor vulkanizerjev, v decembru pa bodo nadzori usmerjeni predvsem na gostinsko dejavnost ter prodajo na božično novoletnih sejmih. 

Tovrstne nadzore je Finančna uprava izvajala že v preteklih letih. Izkušnje kažejo, da nadzorne aktivnosti pozitivno vplivajo na prostovoljno izpolnjevanje davčnih obveznosti in da je kršitev iz leta v leto manj. Poleg nadzora na izpolnjevanje davčnih obveznosti vpliva tudi obnašanje potrošnikov – vsak posameznik namreč s tem, ko zahteva in vzame račun, pripomore k preprečevanju sive ekonomije ter nelojalne konkurence. 

Nadzor bo usmerjen predvsem na kontrolo izdajanja ter davčnega potrjevanja računov ter dela in zaposlovanja na črno. Nadzor bodo izvajali uslužbenci mobilnih oddelkov. V primeru hujših kršitev lahko Finančna uprava RS prepove opravljati dejavnost in zapečati poslovne prostore. 

October 24, 2016 0 Comments

Sklepi o izvršbi se bodo pravnim osebam od novembra dalje vročali le še elektronsko preko portala eDavki

Seznam dokumentov, ki se vročajo elektronsko, je vse daljši. Objavljen je na  spletni strani FURS. Od 1. novembra dalje bo elektronski način vročanja veljal tudi za sklepe o davčni izvršbi, s katerimi se izterjujejo neporavnane davčne obveznosti. Gre za zelo pomembne akte, zato vse pravne osebe pozivamo, da (če še niso) uredijo vse potrebno, za uspešno prejemanje elektronsko vročenih dokumentov. V Finančni upravi RS se trudimo, da bi bil postopek za zavezanca čim bolj enostaven. Zato smo še dodatno poenostavili način pooblaščanja za elektronsko vročanje dokumentov.

 Celotno sporočilo za javnost   

October 7, 2016 0 Comments

Nova izdaja dokumenta Finančni računi iz tujine (Vprašanja in odgovori)

October 5, 2016 0 Comments

Več kot 1 milijon evrov davka od nenapovedanih dohodkov

V okviru finančne preiskave je bilo ugotovljeno, da je imel davčni zavezanec v letih od 2008 do 2014 na dveh transakcijskih računih evidentirane izredno visoke bremenitve, da je pridobil  delež v gospodarski družbi, da je povezanim družbam in fizičnim osebam nakazoval posojila ter izvedel gotovinske pologe na eno izmed svojih družb v skupini. 

Davčni zavezanec je v inšpiciranem obdobju povečal svoje premoženje predvsem na račun zmanjšanja začetnih obveznosti iz posojilnih razmerij, razpolagal pa je tudi s precejšnjimi denarnimi sredstvi. Obravnavana fizična oseba je ugotovljen razkorak skušala pojasniti oz. znižati s sklicevanjem na gotovinske prihranke iz preteklosti, ki naj bi izhajali iz denacionalizacijskega upravičenja staršev, ter da je denarna sredstva v svojo družbo vlagal le kot sredstva svojega poslovnega partnerja iz tujine. Dejanski obstoj zatrjevanih prihrankov na prvi dan inšpiciranega obdobja ni bil z ničemer jasno in nedvoumno izkazan niti dokazan, ravno tako ne razmerje in denarni tok s poslovnim partnerjem.

Po opravljeni analizi finančnih transakcij davčnega zavezanca, ki jo je davčni organ izvedel s pomočjo ene izmed metod posrednega izračunavanja nenapovedanih dohodkov, je bila v postopku inšpekcijskega nadzora ugotovljena precejšnja razlika med vrednostjo premoženja, sredstvi oz. porabo sredstev za privatne namene in dohodki davčnega zavezanca, ki jih je ta v postopku uspel pojasniti. Razlika je bila ugotovljena v višini 1.430.403,00 EUR. Davčnemu zavezancu je bila odmerjena davčna obveznost po stopnji 70% v višini 1.001.283,00 EUR.

January 31, 2016 0 Comments
Spremembe pri poročanju DURS od 1.1.2014

Spremembe pri poročanju DURS od 1.1.2014

SPREMEMBE PRI POROČANJU DURS S 1. 1. 2014

V Uradnem listu RS, št. 85 z dne 18. 10. 2013, je objavljen Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o vsebini in obliki obračuna davčnih odtegljajev ter o načinu predložitve davčnemu organu, ki začne veljati 1. 11. 2013, razen v delu, kjer je navedeno, da se podatki izpolnjujejo od 1. 1. 2014 dalje.

Večina novosti se uvaja v 2014. Spodaj so navedene bistvene novosti, ki bodo marsikomu spremenile način evidentiranja izplačil fizičnim osebam.

January 7, 2014 0 Comments
RSS
12