Išči

Sodna praksa Sodišča EU, lastni članki, spremembe davčne zakonodaje....

Izbrani prispeveki - novice o davkih pri nas in v EU - NEWS about TAXES

V družbi TAXIN d.o.o. (mag. Franc Derganc), partnerici Mreže Modro Poslovanje preučujemo davčno-pravna in druga poslovno-pravna vprašanja na podlagi študija sodne prakse Sodišča EU in slovenskih sodišč, preučevati moramo pravne predpise EU in domače pravne predpise ter spremljamo "potrebe" strank - podjetij, ki delujejo v Republiki Sloveniji ter na t.i. mednarodnih trgih. 


Mreža modro poslovanje, na dnevnem nivoju, spremlja spremembe iz spodaj navedenih baz podatkov.

   The partners (TAXIN d.o.o.) of the Wisdom Business Network study tax, legal and other business-legal issues based on the study of the case law of the Court of Justice of the EU and Slovenian courts, they must study EU legal regulations and domestic legal regulations, and they must monitor the needs of customers - companies that operate in the Republic of Slovenia and operate also on the so-called international markets.

The Wisdom business network monitors changes from the databases listed below on a daily basis.


 

Preverjanje stopnje odjema in poračun trošarine za električno energijo za preteklo koledarsko leto

February 21, 2017 0 Comments

Znesek vračila trošarine za energente porabljene za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije v letu 2016 znaša 297,71 eurov na 1000 litrov

Fizične osebe lahko vložijo zahtevek za vračilo do 30. junija 2017 na  obrazcu TRO-A.

February 14, 2017 0 Comments

Obrazložitev v zvezi z izvajanjem določbe Zakona o trošarinah glede uporabe energentov in električne energije za oproščene namene

February 9, 2017 0 Comments

Uredba o določitvi zneska trošarine za tobačne izdelke

January 31, 2017 0 Comments

Nova izdaja dokumenta Oprostitev trošarine za energetsko intenzivna podjetja (Podrobnejši opis)

January 25, 2017 0 Comments

Vračilo trošarine za energente, ki so jih obdelovalci zemljišč v letu 2016 porabili za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije

January 6, 2017 0 Comments

Uredba o določitvi zneska specifične in stopnje proporcionalne trošarine za cigarete

Za cigarete, ki se jih sprosti v porabo od vključno 1. januarja 2017, se plača trošarina v znesku: 

  • specifična trošarina 68,8238 evrov za 1000 kosov cigaret, 
  • proporcionalna trošarina 21,1830 % od drobnoprodajne cene.

V primeru, da je drobnoprodajna cena (v nadaljevanju DPC) zavojčka dvajsetih cigaret nižja od 3,51 evrov, se ne glede na prejšnji odstavek plačuje trošarina v višini 106,0000 evrov za 1000 kosov cigaret.

DPC za posamezno vrsto cigaret, ki jo določi oseba iz devetega odstavka 86. člena Zakona o trošarinah (Uradni list RS, 47/16), velja za celotno območje RS, razen za prodajo v davka prostih prodajalnah, ko gre za let ali plovbo v tretjo državo.

V skladu z navedenim, ostanejo vsi parametri (specifična, proporcionalna trošarina, znesek najnižje trošarine) nespremenjeni tudi po 1. 1. 2017, zato za zavezance iz zgoraj navedenega naslova ne bo nobenih obveznosti, kar pomeni, da se tokrat (31. 12. 2016) popis zalog in obračun razlike trošarine za cigarete ne opravljata. 

December 22, 2016 0 Comments

Omejitev vnosa cigaret v Slovenijo

Vendar pa drugi odstavek istega člena določa, da je vnos cigaret brez obveznosti za obračun trošarine količinsko omejen na 300 kosov, če trošarina v državi članici, v kateri je za te cigarete bila trošarina plačana, ne dosega minimalnega zneska, določenega z Direktivo 2011/64/EU (Tobačna direktiva), ki navaja da trošarina ne sme biti nižja od 90 EUR za 1000 cigaret ne glede na tehtano povprečno drobnoprodajno ceno.

V skladu z navedenim vas obveščamo, da je vnos cigaret v Slovenijo brez obveznosti za plačilo trošarine količinsko omejen na 300 kosov iz naslednjih držav:

  • Bolgarije,
  • Hrvaške,
  • Madžarske,
  • Litve.
December 8, 2016 0 Comments

Postopek iznosa tobaka za segrevanje in elektronskih cigaret, ki so bili sproščeni v porabo v Sloveniji, v drugo državo članico in postopek vračila trošarine

V zvezi s problematiko vračila trošarine za elektronske cigarete in tobak za segrevanje (v nadaljevanju novi tobačni izdelki), odpremljene v druge DČ, na podlagi dopisa Ministrstva za finance, z dne 7. 11. 2016 velja, da določba prvega odstavka 20. člena ZTro-1 omogoča vračilo plačane trošarine tudi v primerih odpreme novih tobačnih izdelkov, ki so že bili sproščeni v porabo v Sloveniji, v drugo državo članico. Ministrstvo za finance nadalje navaja, da zaradi različne, na notranjem trgu neharmonizirane davčne obravnave elektronskih cigaret v posameznih DČ (ene jih obravnavajo kot trošarinske izdelke, druge pa ne), dokazila, ki bi ga zavezanec uporabil pri uveljavljanju vračila, od prejemnikov v teh državah ni mogoče pridobiti, in se, pri uveljavljanju vračila trošarine uporablja dokumentacija predpisana v 101. členu Zakona o trošarinah (Uradni list RS, št. 47/2016; v nadaljevanju ZTro-1) ZTro-1 in 54. členu Pravilnika o izvajanju Zakona o trošarinah (Uradni list RS, št. 62/16 in 67/16; v nadaljevanju PZTro). V obravnavanem primeru se postopa v skladu s spodaj navedenim: Oseba, ki odpremlja in namerava uveljavljati vračilo za iznesene nove tobačne izdelke v drugo DČ, ustrezno izpolni obrazec  Prijava - PN    in ga predloži v potrditev nadzornemu davčnemu organu pred odpremo Gibanje mora spremljati komercialni dokument Oseba, ki je izdelke odpremila in zahteva vračilo plačane trošarine, najkasneje v 30 dneh od dneva vložitve prijave gibanja izdelkov pri davčnem organu odpreme vloži zahtevek za vračilo trošarine na podlagi 20. člena ZTro-1 na obrazcu  Uveljavljanje vračila plačane trošarine, ki je objavljen na spletni strani FURS, in mu priloži komercialni dokument oziroma drugo ustrezno dokazilo (npr. račun, dobavnica…), ki dokazuje, da so bili obravnavani izdelki dobavljeni oziroma prodani v drugo DČ
November 30, 2016 0 Comments

Novosti glede posebnosti nadzora nad novimi tobačnimi izdelki

Osebe, ki prevažajo nove tobačne izdelke v in iz Slovenije, vsako gibanje prijavijo davčnemu organu pred vnosom teh izdelkov v Slovenijo in pred iznosom iz Slovenije v elektronski obliki na naslov  n101.fu(at)govpong.si. Za te osebe praviloma vlagajo prijave naročniki ali prejemniki izdelkov v Sloveniji. Osebe, ki proizvajajo, predelujejo ali skladiščijo navedene izdelke, predložijo prijavo davčnemu organu le pred začetkom opravljanja dejavnosti ali pred spremembo podatkov iz prijave dejavnosti (kot npr. novi izdelki, nova lokacija). Prijava se lahko izvede na obrazcu  Prijava – PN   , ki vsebuje vse podatke, ki jih morajo omenjene osebe sporočiti davčnemu organu in so našteti v prvem odstavku 54. člena PZTro. Gibanje teh izdelkov mora spremljati komercialni dokument. Za komercialni dokument se šteje listina, ki spremlja pošiljko izdelkov, na primer račun, dobavnica, prevozni dokument in podobno, in vsebuje zadostne podatke o vrsti in količini izdelkov pošiljke, ki omogočajo njihovo identifikacijo. Navedene prijave, v skladu s četrtim odstavkom 54. člena PZTro, ni potrebno predložiti v primerih ko so novi tobačni izdelki po uvozu sproščeni v prost promet v skladu s carinsko zakonodajo ali se po uvozu gibajo pod carinskim nadzorom. Prav tako predložitev omenjene prijave gibanja izdelkov na ozemlju Slovenije ni potrebna za nove tobačne izdelke, ki so po vnosu sproščeni v porabo v Sloveniji  (npr. za gibanje od trgovca na debelo v Sloveniji, ki je nove tobačne izdelke sprostil v porabo, k trgovcu na drobno v Sloveniji). Podrobnosti o vodenju evidenc oseb, ki na ozemlju Slovenije proizvajajo, predelujejo, skladiščijo in prevažajo nove tobačne izdelke, so predpisane v šestem in sedmem odstavku 54. člena PZTro.
November 30, 2016 0 Comments

Obravnava energentov za namene iz 2. in 3. točke prvega odstavka 97. člena ZTro-1

Sedmi odstavek 97. člena ZTro-1 namreč določa, da se dobava in poraba energentov za namene iz 2. in 3. točke prvega odstavka 97. člena ZTro-1, ne glede na vrsto tehnologije in način izgorevanja energenta, šteje kot poraba goriva za ogrevanje. Kljub navedenem pa ZTro-1 ne omejuje, da se energent, za katerega je bila obračunana in plačana trošarina za namen pogona, ne sme uporabiti v napravi za ogrevanje. 

V skladu z osmim odstavkom 97. člena ZTro-1, lahko upravičenec iz 2. in 3. točke prvega odstavka 97. člena ZTro-1, uveljavlja oprostitev s pridobitvijo dovoljenja za oproščenega uporabnika ali kot vračilo plačane trošarine. V skladu s  četrtim odstavkom 19. člena ZTro-1, se pri izračunu zneska za vračilo trošarine, uporabita znesek in stopnja oziroma znesek trošarine, veljaven na dan, ko je bila trošarina obračunana, oziroma na dan nabave trošarinskih izdelkov, navedenem na računu, s katerim upravičenec dokazuje, da je trošarinske izdelke nabavil s plačano trošarino. Imetnik naprav za proizvodnjo električne energije ali naprave za kogeneracijo, ki pridobi in uporabi energent, za katerega je bila trošarina plačana ali po stopnji za ogrevanje ali po stopnji za pogonski namen, uveljavi vračilo trošarine v višini zneska plačane trošarine. Če pa je imetnik naprave za proizvodnjo električne energije ali naprave za kogeneracijo imetnik dovoljenja za oproščenega uporabnika in pridobiva energente v režimu odloga, se pri določitvi instrumenta zavarovanja plačila trošarine upošteva vrsta energenta (energent namenjen za pogona ali za ogrevanje).

November 29, 2016 0 Comments

Vračilo trošarine za avto mešalce za prevoz betona (hruške)

Z uveljavitvijo novega Zakona o trošarinah (Uradni list RS, št. 47/16, v nadaljevanju ZTro-1) so se spremenili pogoji za vračilo trošarine za avto mešalec betona (hruško). Po starem zakonu (54.a člen Zakona o trošarinah - Uradni list RS, št. 97/10 s spremembami) se je to vozilo pripoznalo kot "stroj v gradbeništvu", posledično so upravičenci uveljavljali vračilo trošarine za industrijsko komercialni namen. Glede na določbe 93. člena ZTro-1, ki opredeljuje stroje v gradbeništvu kot stroje, ki se uporabljajo pri dejanskem opravljanju dejavnosti, ki se uvršča v področje "Gradbeništvo", v skladu s predpisom, ki ureja Standardno klasifikacijo dejavnosti, se to vozilo ne more več pripoznati kot stroj v gradbeništvu. Storitev prevoza betona z avto mešalcem za prevoz betona z izčrpavanjem na gradbišču se v skladu s Standardno klasifikacijo dejavnosti uvršča v področje H - Promet in skladiščenje, podrobneje v 49.410 – Cestni tovorni promet. S tem niso več izpolnjeni pogoji za vračilo trošarine za industrijsko komercialni namen v skladu z določbami prvega odstavka 93. člena ZTro-1. Upravičenci lahko uveljavljajo vračilo trošarine v skladu z določbami 95. člena ZTro-1 (vračilo trošarine za komercialni prevoz).

November 29, 2016 0 Comments

Nova izdaja dokumenta Obračunavanje trošarine za električno energijo (Vprašanja in odgovori)

November 25, 2016 0 Comments

Nova ureditev obračunavanja trošarine za električno energijo

November 18, 2016 0 Comments

Nova izdaja dokumenta Novosti v Zakonu o trošarinah (ZTro-1) in Pravilniku o izvajanju Zakona o trošarinah (PZTro) (Podrobnejši opis)

October 19, 2016 0 Comments

Vračilo trošarine za industrijsko komercialni namen - razlaga dejavnosti in definicija statičnih delovnih strojev

V skladu z določbami 93. člena novega Zakonu o trošarinah (Uradni list RS, št. 47/16) so do vračila trošarine upravičeni kupci energentov - osebe, ki opravljajo dejavnost in sicer za energente, ki se dokazljivo porabijo za pogon statičnih delovnih strojev, strojev v gradbeništvu, motornih tirnih vozil v železniškem prometu ter žičnic in strojev ter naprav na smučiščih. Za stroje v gradbeništvu se štejejo stroji, ki se uporabljajo pri dejanskem opravljanju dejavnosti, ki se uvršča v področje "Gradbeništvo" v skladu s predpisom, ki ureja standardno klasifikacijo dejavnosti.  Tu si lahko ogledate  šifrant standardne klasifikacije dejavnosti in  pojasnila k standardni klasifikaciji dejavnosti. Pri statičnih delovnih strojih gre za naprave, ki pri svojem delu niso mobilne, se pravi da svojo funkcijo izvajajo na mestu.  Za namene vračila trošarine se med statične delovne stroje uvrščajo tudi mobilno omejeni stroji z naslednjimi značilnostmi: stroji ne izpolnjujejo pogojev za registracijo za udeležbo v javnem prometu, med različnimi lokacijami delovišč se premikajo na posebnih vozilih za specialne prevoze, njihova mobilnost je omejena na zaprto delovišče/gradbišče in služi samo za občasno premikanje po njem, v času opravljanja svoje funkcije se ne premikajo in delujejo kot statični delovni stroji. Ne glede na registracijo dejavnosti vlagatelja zahtevka do vračila trošarine niso več upravičene osebe, ki s stroji opravljajo dejavnosti, ki se po standardni klasifikaciji dejavnosti ne uvrščajo v področje "Gradbeništvo" oziroma se ti stroji ne uvrščajo med statične delovne stroje.
October 17, 2016 0 Comments

Plačilo razlike trošarine za izdelke, ki imajo dodatni zunanji ovoj

Na podlagi navedenega se tobačni izdelki, ki imajo poleg zunanjega ovoja iz naravnega tobaka, ki v celoti ovija izdelek, vključno s filtrom, še dodatno plast, ki delno ovija zunanji ovoj, ne uvrščajo več med cigare in cigarilose, kot je to veljalo v skladu z ZTro, temveč med cigarete.

 Plačilo razlike trošarine za izdelke, ki imajo dodatni zunanji ovoj   

 Obračun razlike trošarine za izdelke, ki imajo dodatni zunanji ovoj

October 5, 2016 0 Comments

Nov Pravilnik o izvajanju Zakona o trošarinah

V Uradnem listu RS številka 62/2016 je bil 30. 9. 2016 na podlagi določb ZTro-1 ter na podlagi drugega odstavka 4. člena  Zakona o opravljanju plačilnih storitev za proračunske uporabnike objavljen  nov Pravilnik o izvajanju zakona o trošarinah, ki je začel veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS. Z dnem uveljavitve tega pravilnika se preneha uporabljati  Pravilnik o izvajanju Zakona o trošarinah.

October 3, 2016 0 Comments

Nadgradnja informacijskega sistema E-TROD zaradi novega Zakona o trošarinah (ZTro-1)

Zaradi sprememb, ki jih je prinesel novi Zakon o trošarinah (ZTro-1), je bila 14. septembra 2016 izvedena nadgradnja IS E-TROD. Na podlagi izvedenih sprememb in dopolnitev IS E-TROD bo tako mogoče predložiti obračunske obrazce za davčno obdobje avgust 2016, ki so se spremenili zaradi nove zakonodaje. Nadgradnja zajema dopolnitve in spremembe IS E-TROD pri dokumentih: prijava v evidenco trošarinskih zavezancev (TRO-P, TRO-S, TRO-X); obračun trošarine za pivo (TRO-ALK1), kjer so  dodani novi statusi ter izdelana optimizacija obračunskega obrazca – pred shranjevanjem dokumenta je potrebno  obvezno prenesti vpisane izdelke z uporabo gumba »Prenesi dodane postavke«; prijava drobnoprodajne cene tobačnih izdelkov (VZD-CIG); obračun trošarine za tobačne izdelke (TRO-TOB) – dodani novi tobačni izdelki ter izdelana optimizacija obračunskega obrazca – pred shranjevanjem dokumenta je potrebno  obvezno prenesti vpisane izdelke z uporabo gumba »Prenesi dodane postavke«; obračun trošarine za alkohol in alkoholne pijače (TRO-ALK2) - dodan  trošarinski zavezanec imetnik davka proste prodajalne; pri vseh obračunskih dokumentih   (poleg zgornjih tudi TRO-E1, TRO-E2, TRO-E3, TRO-CBIO) je izvedena sprememba določitve roka za predložitev in datuma valute. Ob tem vas obveščamo: da bodo prijave za male proizvajalce piva formirane avtomatično na podlagi predloženega in strani finančnega urada potrjenega prvega obračuna trošarine za pivo, da bodo prijave za trošarinski izdelek  metan  avtomatično zaključene z 31. 7. 2016. Poleg tega pa se bo avtomatično s 1. 8. 2016 odprla nova prijava za zemeljski plin za dotičnega zavezanca. Pred začetkom uporabe IS E-TROD morajo uporabniki pobrisati začasne podatke brskanja. To storijo na način, da hkrati pritisnejo gumb Ctrl+Shift+Delete....
September 20, 2016 0 Comments

Nov katalog sporočil E-TROD

September 20, 2016 0 Comments
RSS
12